Krásná

Tento projekt nás hodně naplňuje. Investorem je dospělý pár, jehož potomci už jsou dospělí a vylétli z hnízda. Budoucí paní domu dlouho žila v působivé krajině Skotska v kamenném domě. Manžel je zase typický Severočech, zarostlý sportovec s jistým pohledem. Dům v malé obci Krásná nedaleko Černé studnice a Jablonce si chtějí postavit pro radost na místě, které pečlivě vybrali. 
 
Pozemek je odlehlý, nachází se na konci cesty na louce mezi dvěma lesy. Je to samota s jedním sousedem. Stával tu malý dům, vedle něj driketa (mačkárna skla), obvyklá kombinace kraje skla a bižuterie, jakých je všude kolem vidět stovky.
 
Navrhli jsme dům s malým půdorysem, který se inspiroval původním skromným domem. Zvenku je celý odlitý z betonu, uvnitř je řešen měkce. Má tři obytná patra. Navrhli jsme ho tak, jak nejlépe zapadne do drsného prostředí a naváže na zkušenosti svých budoucích obyvatel. Před první schůzkou s klienty jsme měli trochu obavy, jak naše myšlenky přijmou. O to příjemnější a překvapivější byla reakce: „ Aha, ta střecha je také z betonu, pokud je to tak, moc se mi líbí“. 
 
Do objektu se vstupuje od severu do prostředního obytného patra. Je tu prostor s výhledem na kopec na severovýchodě a kuchyň v převýšeném prostoru.  Galerie nad kuchyní o patro výš slouží jako pracovna a za ní je hostinský pokoj. Jednotlivá podlaží jsou propojena točitým schodištěm. Sestoupíme-li po schodech dolů, dostaneme se do nejsoukromější části domu kde je ložnice a lázeň se saunou. Toto podlaží má přímý kontakt se zahradou. Interier domu je obložen bílým dřevem. Je v něm minimum nábytku vše má své místo. Vytváří klid.
 
Baví nás, že je dům tak malý a přesto obsahuje tolik velkorysých prostorů a rozhodnutí. Práci architekta osvobozuje porozumění a důvěra investorů, kteří se nestresují problémy a nechají ho vytvořit zajímavá a inspirující místa, kterými na ně dům bude působit.
 
 

Krásná
Krásná
Krásná
Krásná
Krásná
Krásná
Krásná
Krásná
Krásná
Krásná
Krásná
Krásná
Krásná